Kilenc alfaja ismert, de mára már csak a ganoderma lucidum és a ganoderma japonicum lelhető fel számottevő mennyiségben. A gomba termőteste és miceliuma (micelium=a gomba tenyésztestét felépítő fonalak szövedéke) fogyasztható, de manapság a modern termelési technológiáknak köszönhetően a micéliumot használjuk fel. A micélium tenyészet egy igen figyelemre méltó formája a lila kukoricán történő gomba tenyésztése. A vadon fellelhető termő testek igen ritkák, a múltban is azok voltak, ezért pl. Kínában, ha valaki ilyen gombát talált, annak kötelessége volt beszolgáltatni a császári udvarnak.
A korabeli feljegyzések szerint nagyon sokrétű felhasználása volt a pecsétviaszgombának, az asztmától a magas vérnyomáson keresztül az álmatlanságig használták a betegek gyógyítására. Akkoriban a gomba őrleményéből nem túl ízes teát készítettek (a ganoderma kifejezetten keserű), manapság kávéval is keverik, mert abban a keserű íz nem feltűnő. Ebben a formában azonban csak igen kis mennyiség vihető be a szervezetbe.
A pecsétviaszgomba talán Japánban a legelfogadottabb gyógygomba, melynek az alábbi hatásokat tulajdonítják:
1, vérnyomás csökkentő, nyugtató hatás - adenozin, triterpének, ganoderol A és B
2, antihisztamin szerű, allergiát gyógyító hatás - C és D típusú ganoder savak
3, vércukor csökkentő hatás - ganoderan A és B.
4, daganatsejtekre gyakorolt gátló hatás: ganodersav T és Z, valamint óriás poliszacharidok
5, koleszterin és vérzsír csökkentő hatás - ganodersav származékok
6, gyulladás csökkentő és simaizom lazító hatás
A kiterjedt szakirodalom szerint elsősorban máj-, tüdő-, gyomor-, bél-, prosztatarák és bizonyos leukémia féleségek esetében került sor olyan vizsgálatokra, amelyek alapján, főleg a távol-keleti országokban (Kína, Japán, Korea) kiegészítő kezelésként kifejezetten javasolják a ganoderma fogyasztását.
Külön kiemelik ezek a tanulmányok a ganoderma béta glukán tartalmát, és azt, hogy a béta glukánok hatékonysága C-vitaminnal kombinálva növelhető. A béta glukánok szerepe szintén nem elhanyagolható, amikor a gomba tumor sejtekre és az immunrendszerre gyakorolt hatását elemezzük.
Az ajánlott dózis általában napi 100-600 mg ganodrema por, ami kb. 2-8 g száraz gomba mennyiségének felel meg a hatóanyagok vonatkozásában. Vannak azonban olyan tanulmányok, amik 2-10 ezer mg/nap dózist is megengednek, főleg a rosszindulatú daganatos betegségek bizonyos formáinál.
Furcsa fintora az életnek, hogy egy négyezer éve ismert és használt gyógygombáról napjainkban is még milyen keveset tudunk, és ez a tudás is csak az utóbbi harminc év intenzív kutatásainak az eredménye. Persze sok más gyógynövénnyel így van ez.Évszázadok óta használjuk, de a hatásmechanizmus csak alig néhány éve tisztázott részben vagy egészben.
Lelley J.
1999 A gombák gyógyító ereje.
Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Monroe JA.
2003 Treatment of cancer with mushroom products.
Arch Environ Health Aug;58(8): 533-7.
Smith JE, Sullivan R.
2004 The western approach to medicinal mushrooms.
http://www.kmitl.ac.th/science/journal/jan2004/Mushrooms.pdf
Sliva D.
2004 Cellular and physiological effects of Ganoderma lucidum.
Mini Rev Med Chem. Oct;4(8):873-9